ლაშქრობა ხიხანის ციხეზე: 2სთ - 3სთ
სხალთა — XII საუკუნის ეკლესია, სხალთის ეპარქიის ცენტრი. მდებარეობს ხულოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ყინჩაურში. ძეგლის ასაკის განსაზღვრა მრავალმა მკვლევარმა სცადა. ტაძარი XII საუკუნის ძეგლია. ტაძრის ხუროთმოძღვრულ თავისებურებებთან ერთად (თაღედის აღნაგობისა და კამარისა და კონქის ქუსლს გავლებული სარტყლის თავისებურებანი) ამას ადასტურებს მის მშენებელ ერისთავთ-აბუსერისძეთა იმდროინდელი სოციალურ-პოლიტიკური მდგომარეობის ანალიზი. აბუსერიძენი სწორედ ამ დროს იდგნენ ასეთი ტაძრის აგებულების აუცილებლობის წინაშე. ადრე, როცა მათ ვრცელი სამფლობელოები და ტბეთის ტაძარი ჰქონდათ, მაშინ აჭარაში სხალთის ტაძრის მსგავსი არ სჭირდებოდათ. ასე რომ X-XI საუკუნეებში ამ ხეობაში ასეთი ტაძრის აგებაზე ლაპარაკი უსაფუძვლოა. არც XIII საუკუნის შუა წლებში ედგათ აბსერისძეებს სხალთაში ტაძრის მშენებლობის აროსი.
გლამპინგი ➝ სხალთა: 45 წთ – 1სთ
დასვენება: 30 წთ
ხიხანის ციხე, ხირხათის ციხე (აბუსერისძეთა საგვარეულო ციხე) — შუა საუკუნეების ციხესიმაგრე აჭარაში. ხიხანის ციხე მდებარეობს სხალთა-ხიხანის წყლის სათავეებში, ბათუმიდან 125 კმ-ის მოშორებით, არსიანის მთის ერთ-ერთ განშტოებაზე, აჭარა - შავშეთის საზღვარზე, ზღვის დონიდან 2200 მეტრზე.
სხალთა ➝ ხიხანის ციხე: 1,20 – 1,30სთ
ხიხანის ციხე: 2სთ
ეჭვგარეშეა, რომ UAZ არის ყველაზე ლეგენდარული მანქანა, რომელიც წარმოებულია საბჭოთა კავშირში. ეს მანქანა ცნობილი გახდა თავისი საიმედოობითა და გამავლობის შესაძლებლობებით.
გარდა ამისა, ის არის ძლიერი ჯიპი და ძალიან მარტივი შესაკეთებელია. თითქმის ყველა სოფლის მძღოლმა იცის, როგორ მუშაობს ეს მანქანა და ყოველთვის შეგიძლიათ იპოვოთ ის, ვინც საჭიროების შემთხვევაში შეაკეთებს მას.
Off road-ის მოყვარულები სიამოვნებით ატარებენ GAZ-ს აჭარის მთიან რელიეფზე, სადაც მანქანა თავისი შესაძლებლობების რეალური გამოცდის წინაშე დგას.
ჩვენ ტურის მონაწილეებს ვთავაზობთ შესაძლებლობას, დამოუკიდებლად მართონ ლეგენდარული მანქანა ჩვენი გამოცდილი მძღოლების და გიდების ხელმძღვანელობით ბრტყელ რელიეფზე.
ყოველწლიურად კურორტ ბეშუმს ათასობით ადგილობრივი და უცხოელი ვიზიტორი სტუმრობს, თუმცა ვიზიტორების უმეტესობამ არ იცის,, რომ ბეშუმიდან 1 საათის საფეხმავლო და ნახევარი საათის სამანქანე გზაზე, შუამთის საზაფხულო საძოვრებზე, 3 ულამაზესი, სიმწვანეში ჩაფლული ტბა მდებარეობს. საზაფხულო საძოვრიდან ხედები იშლება ხიხანის ციხესა და მის შემოგარენზე. აღსანიშნავია, რომ სწორედ ამ ტბებზე გადაიღეს საქართველოდან ოსკარზე წარდგენილი ზაზა ხალვაშის ფილმი „ნამე“. ჯამში შუამთის იაილებში 5 ტბაა, რომელთაგან სამი მოზრდილია, ხოლო 2 შედარებით პატარაა. შუამთის ტბები, თავისი ავთენტური გარემოდან გამომდინარე, დიდ ინტერესს იწვევს მოლაშქრეებში, ფოტოგრაფებსა და ჯიპ-ტურის მოყვარულებში. ხშირად ტბებზე ღრუბლების მასა ჩამოწვება ხოლმე, რაც გასაოცარ და ერთგვარ მისტიურ გარემოსაც კი ქმნის.
ხიხანის ციხე ➝ შუამთის ტბები: 25 – 30 წთ
შუამთის ტბები: 30 წთ
Off-road მთებში: 1 სთ
ეს გამოცდილება ნამდვილად თავგადასავლების მწვერვალია! კანიონინგი საშუალებას გაძლევთ გადახვიდეთ მთის მდინარიდან ან ჩანჩქერების ქვემოთ. უჩხოს კანიონი არის ადგილი, სადაც შეგიძლიათ დატკბეთ აჭარის სილამაზით.

- Visit to Skhalta monastery
This tour is a long one but you will see the best of Adjara in this tour you’ll visit: Skhalta monastery, Khikhani fortress, Shuamta lakes and Goderdzi pass.
Glamping ➝ Skhalta: 45 min – 1h
Skhalta resting: 30 min
Skhalta ➝ Khikhani fortress: 1h20 – 1h30
Khikani fortress: 2H
Hike to Khikhani fortress: 2H – 3H
Khikhani fortress ➝ Shuamta lakes: 25 – 30 min
Picnic at Shuamta lakes: 1h30 min
Shuamta lakes ➝ Glamping Tago
Khikhani fortress or Khirkhati fortress also known as Abuseridzes family fortress. Is a medieval fortress located in Adjara, in the upper village Tkhilvana of Khulo municipality, at an elevation of 2200 meters above sea level, near the border of Georgia and Turkey.
There is no doubt that the UAZ is the most legendary vehicle produced in the Soviet Union. This vehicle is legendary for its dependability and off-road capabilities. It was used by the Red Army and gained huge popularity in former Soviet and Eastern European countries.
Besides being a powerful off-road car, it’s very easy to fix. Almost every village driver knows how the car works, and there is always someone who can fix it.
Off-road enthusiasts enjoy driving and maintaining UAZs in the mountainous region of Adjara, which is a real test for a car’s capabilities.
We offer our tour participants the opportunity to drive the legendary car on their own under the guidance of our experienced drivers and guides on a flat area.
Thousands of locals and foreigners visit Beshumi resort every year, but most of the visitors are unaware that they can reach the lakes by a 1-hour hike or half-hour drive from Beshumi to Shuamta’s summer pastures. From above the panorama spot you have the possibility to enjoy the beautiful views of Khikhani Castle and its surroundings. It is noteworthy that Zaza Khalvashi’s film “Name” which was taken on this territory was presented at the Oscars from Georgia. In total, there are 5 lakes in Shuamta summer pastures, three of which are the middle size and two are relatively small. Due to its authentic environment, Shuamta lakes boost the great interest in hikers, photographers and jeep tour lovers. Often the masses of clouds fall on the lakes, creating an astonishing and even mystical environment.
Shuamta lakes: 30 min
Mountain off-road: 1H
This experience is the thrill of a lifetime! Canyoning allows you to navigate down the mountain river or abseil the waterfalls. Uchkho Canyon is a place where you will witness the beauty of Adjara.
Cover long distances in a shorter time. Follow the narrow trails that lead you on the slopes or forests of Adjarian mountains.