ერთია გქონდეს იდეა, და მეორე, რამდენად განახორციელებ მას. იდეა ასახავს თქვენს ხედვასა და წარმოდგენას, ამიტომ რაც არ უნდა წარმოუდგენლად მოგეჩვენოთ იგი აუცილებლად უნდა განახორციელოთ. მხოლოდ ,,გიჟური" იდეით შეიძლება შეიქმნას რაღაც ახალი და უნიკალური. სირთულე ყოველთვის თან ახლავს ახალ წამოწყებას, მაგრამ არასდროს უნდა დაივიწყო, რომ ყოველი ახალი მცდელობით იწყება ახალი თავგადასავალი. იყავი აღმოჩენაში!
“If your dreams don’t scare you, they are not big enough”
ჩვენ გვინდა მოგიყვეთ ამბავი იმისა თუ როგორ დავადექით ამ გზას, როგორ ჩამოყალიბდა და განვითარდა გლემპინგ თაგოს შექმნისა და განვითარების იდეა; რა ეტაპზე ვართ და რისკენ მივისწრაფვით.
მოგატყუებთ თუ გეტყვით, რომ მიზანმიმართულად ვეძებდით კონკრეტულ ადგილს, უფრო სწორი იქნება თუ ვიტყვით,რომ ,,ადგილმა თავად გვიპოვნა". ჯონასის(გლემპინგ თაგოს დამფუძნებლის) სურვილი იყო საქართველში მოგზაურობა, ქვეყნის არცთუ ისე ცნობილი ადგილების შესწავლა. იგი სრულიად შემთხვევით მოხვდა სოფელ თაგოში, რომელიც ტურისტებით დატვირთული ზღვისპირა ქალაქიდან რამდენიმე საათის სავალ გზაზე მდებარეობს. საკვირველია, რომ ეს, საიდუმლოებით სავსე, ულამაზესი სოფელი არცთუ ისე შეჩვეულია ტურისტულ ნაკადს. ჯონასი უდაოდ მოიხიბლა თაგოს გამორჩეული ბუნებით და მისი პეიზაჟებით დატკბობის მიზნით კიდევ რამდენიმე დღე გაატარა ამ ისტორიულ რეგიონში. ტყუილად კი არ არის ნათქვამი:,,ყველა ჩვენგანს გვქონია ჭარბი ემოციების მოზღვავების მომენტი".
ამ ადგილის შთაგონებით გაჩნდა ახალი ტურისტული პროექტის შექმნის იდეა.
თავდაპირველად იყო დაგეგმილი სასტუმროს მშენებლობა. თუმცა ამ პროექტს ჩვენ თამამად ვუწოდებთ “გიჟურს” და აგიხსნით რატომ. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ სასტუმროს პროქტის დაგეგმვისას ჩვენ არ ვითვალისწინებდით არანაირ ხარჯებს, ჩვენ უბრალოდ ვქმნიდით “იდეალურ სურათს” იმისა, რის აშენებაც გვსურდა. პროექტის 3D ვერსიაზე შეგიძლიათ დეტალურად გაეცნოთ ყველაფერს: კედელზე ცოცვის მეშვეობით შეიძლებოდა მაღლა სართულზე ასვლა; გარდა ამისა ერთ-ერთ სართულზე იყო ჩაფიქრებული ტრამპლინის/ ბატუტის აშენება, რომლის მეშვეობით სტუმარს ასევე შეძლებდა მაღლა სართულზე ასვლას; სასტუმროს სახურავზე კი დაგეგმილი იყო დიდი აუზის აშენება; ასევე უამრავი “დამალული” კარები სასტუმროს მთელ ტერიტორიაზე და ა.შ. სწორედ ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე ვუწოდებთ ამ პროექტს “გიჟურს”.
როგორც ხედავთ, სასტუმრო წარმოადგენს რთულ და მრავალფუნქციურ პროექტს. ამასთან, პროექტის განხორციელებას სჭირდებოდა ბევრი დრო, ბიუჯეტი და, რაც მთავარია, მის განსახორციელებლად აუცილებელი იყო გამოცდილების ქონა, რომელიც, ჩვენი აზრით, ჩვენ არასაკმარისი გვქონდა.
ჩვენ ჩავთვალეთ, რომ ზემოაღნიშნული პროექტის განხორციელება არარეალური იყო იმ მომენტისთვის, ამიტომ ჩვენ გავაგრძელეთ იდეაზე მუშაობა.
ჩვენ განვაგრძეთ იდეაზე ფიქრი, მისი განვითარება და დახვეწა. ჩვენ დავიწყეთ ხარჯების გათვალისწინება და ასევე იმის გათვალისწინება თუ რამდენად განხორციელებადია ესა თუ ის იდეა. ჩვენ დაგვებადა ჰოსტელის აშენების იდეა, რომელსაც ასევე ექნებოდა საინტერესო დიზაინი, თუმცა მშენებლობის კუთხით იგი უფრო მარტივ პროექტს წარმოადგენდა.
საერთო საცხოვრებლის მთავარი სამშენებლო მასალა უნდა ყოფილიყო ხე და ჩალა. ჩალის კონებით აშენებული სახლები არის ნაკლებ ხარჯიანი და უფრო მარტივი აშენების თვალსაზრისით. თუმცა, ჩვენმა ფანტაზიამ ისევ თავისი გააკეთა. მაგალითად, საერთო საცხოვრებლის ქვეშ, საცურაო აუზის აშენება გვინდოდა, და გარდა ამისა, აქ უნდა ყოფილიყო კონცენტრირებული სანტექნიკის მთლიანი სისტემა. ამის მეშვეობით ჩვენ შევძლებდით წყლის გაფილტვრას იმ სტანდარტების მიხედვით, რასაც დასალევი წყალი მოითხოვს. გარდა ამისა ჩვენ ვვარაუდობდით ჰოსტელი ყოფილიყო 2 სართულიანი, სადაც პირველი სართული იქნებოდა აბსოლუტურად ღია სივრცე და საერთო ჯამში, ეს ჰოსტელი იქნებოდა ჩალის კონებით აშენებული ყველაზე დიდი შენობა.
იხილეთ ჰოსტელის სრული 3D ვერსია:
ჰოსტელის აშენება ბევრად უფრო მარტივი ჩანდა, ვიდრე სასტუმროს, რომელიც ჩვენ უკვე წარმოვადგინეთ ზემოთ, და ჰოსტელის იდეა უფრო ახლოსაა რეალობასთან, თუმცა ამის მიუხედავად, ის არც ისე ბიუჯეტური ვარიანტი აღმოჩნდა. აქედან გამომდინარე, ჩვენ გავაგრძელეთ იდეაზე მუშაობა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს ერთი ფაქტი - მთავარი მიზეზი, რის გამოც ბიუჯეტზე ვამახვილებთ ყურადღებას, პირველ რიგში, გამოცდილებაა, რომელიც, ჩვენი აზრით, ასეთი პროექტებისთვის გვაკლდა. ძნელია ამხელა პასუხისმგებლობის აღება, როდესაც მხოლოდ პირველ ნაბიჯებს დგამ და ყველაფერს სწავლობთ წარმატებული და წარუმატებელი მომენტების ფონზე.
იდეა ჩამოყალიბდა გლემპინგით, რითაც ჩვენ ვამაყობთ. არსებობს მრავალი მიზეზი იმისა, თუ რატომ იყო გლემპინგის აშენება ყველაზე საუკეთესო გადაწყვეტილება.
გლემპინგის მშენებლობა ბევრად უფრო რეალური აღმოჩნდა, ვიდრე წინა პროექტები, რომლებიც ჩვენ გაგიზიარეთ. გლემპინგის აშენება გულისხმობდა ნაკლებ ხარჯს. გარდა ამისა, ასეთი ტიპის ბიზნესი არის სწრაფად განვითარებადი და, შესაბამისად, ინვესტორებსაც დიდი ინტერესი გააჩნია. ასევე მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ ტურისტები უფრო და უფრო იჩენენ ინტერესს experience based მოგზაურობისადმი. დაბოლოს, გლამპინგი არის სამთო ტურიზმის მომავალი და ჩვენ დიდი სურვილი გვაქვს, ხელი შევუწყოთ მის განვითარებას.
ყოველთვის გვამოძრავებდა ერთი მნიშვნელოვანი მიზანი. ჩვენ გვინდოდა ისეთი სივრცის შექმნა, სადაც ხალხი, საერთო ზონების სიმრავლის გამო, "იძულებული" გახდებოდნენ ერთმანეთთან იურთიერთონ. თანამედროვე სამყაროს რიტმში, ადამიანთა უმეტესობა მარტოობას ანიჭებს უპირატესობას, და ერთობას თავს არიდებს. ჩვენ კი, უპირატესობას სწორედ ერთობას ვანიჭებთ.
ჩვენი მიზანია ისეთი სივრცის შექმნა, სადაც იქნება ერთიანობა. ვეცდებით, რომ ჩვენს თითოეულ სტუმარში სიყვარულით და ზრუნვით განპირობებული კვალი დავტოვოთ.

Sometimes we have incredibly cool ideas, but later, looking at them, they seem absolutely crazy to us. Remember how often it happened that an idea came to your mind and you abandoned it because of fears of the difficulties that might meet you on the way to its embodiment?
“If your dreams don’t scare you, they are not big enough”
We want to tell you a story about how we trampled our path, how the idea of building Glamping Tago evolved, where we are now, and what we are striving for.
It would not be true if we tell you that we have been purposefully looking for a certain place. It would be more correct to say the place itself found us. The desire of Jonas (the founder of Glamping Tago) to explore Georgia on the less travelled routes led him completely randomly to the village of Tago, in the Khulo municipality, a couple of hours drive from Batumi. Such beautiful landscapes open up in Tago that he decided not to deny himself the pleasure of admiring this beauty for a few more days.
So, inspired by this place, the idea of starting a new startup business/ tourism project came to mind.
The original idea was to build a hotel and I must say a pretty crazy one! First of all, this is due to the fact that when creating this project, we did not take into account any expenses. We were just creating the perfect picture of what we would like to build. On the 3D version, you can see all the details: on some of the walls of the hotel, you can go rock-climbing and thus get to the desired floor; also in the hotel, there was meant to be a trampoline, with the help of which you would be another way of moving between floors by “jumping”; a swimming pool was planned on the roof of the hotel. Therefore, by saying “crazy”, we mean exactly the ideas that we wanted to implement in the hotel.
The hotel as you can see is a complex and multifunctional project. Nevertheless, this project would require a lot of time, budget, and expertise. Which at that time we didn’t have. After realizing that the project at this time with the experience we had was not realistic we started thinking about creating a more realistic project.
The construction of the hotel is a worthwhile project and we are confident that the time will come when we will be able to bring this idea to life. That time just isn’t now.
We took a too-quick start by thinking and creating a virtual version of such a huge project as a hotel. We wanted to be more realistic, so the idea evolved. That’s why we began taking into account costs and feasibility. That’s how the idea of building a compact hostel instead of a hotel came to life.
The main construction materials of the hostel were supposed to be wood and straw. Strawbale buildings are known to be easy and cost efficient ways of building. But again we got a bit dragged away by our imagination. Under the hostel, for example, we wanted to build a swimming pool, but in addition to this, a complete plumbing system had to be concentrated there, so we could filter the water up to drinking level standards. Next to that as it snows a lot during winter the first floor would be completely open, and as the hostel was supposed to have 2 floors it would end up being one of the biggest strawbale buildings ever made.
You can also view the full 3D version of the hostel below:
Indeed, it seemed much easier to build this hostel than a hotel we’ve presented above, and the idea of a hostel is closer to reality, but nevertheless, it also turned out to be not the most budget friendly option. So, we continued working on the idea.
It is important to note one fact – the main reason why we focus so much on the budget is primarily in the experience, which, as we believe, we lacked for such projects. It’s hard to take on so much responsibility when you’re only taking your first steps and learning everything through the ups and downs.
The idea evolved to Glamping, which we are immensely happy and proud of. There are many reasons why building a Glamping was the best solution.
Building a glamping turned out to be much more realistic than the previous projects that we shared. This meant low start-up costs. It is a fast growing market and has a lot of interest from investors right now. Also important is, the fact that tourists are more and more looking for experience based travel. And last, but not least is that glamping is the future of mountain tourism, and we have a great desire to contribute to its development.
There was one goal that we always pursued. We wanted to create a space where people, due to a large number of common areas, would be “forced” to often interact with each other. In the rhythm of the modern world, most people are more used to solitude than to unity. We vote for option number two.
It’s so great to wake up in the mountains, make new acquaintances, gain experience, explore the local culture and keep memories for a lifetime. We keep repeating that Glamping Tago, first of all, strives for unity. We want to create a space with an atmosphere where people never feel out of place.